Image for CWR06JB155JPC is not available
CWR06JB155JPC
DigiKey Part Number
718-CWR06JB155JPC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06JB155JPC
Description
CWR06JB155JPC
Detailed Description
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 2005 (5113 Metric) 6Ohm @ 100kHz
Package / Case
2005 (5113 Metric)
Series
Size / Dimension
0.200" L x 0.050" W (5.08mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±5%
Failure Rate
P (0.1%)
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C