CWR06DC475KS is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR06DC475KS is not available
CWR06DC475KS
DigiKey Part Number
718-CWR06DC475KS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06DC475KS
Description
CWR06DC475KS
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V 2005 (5113 Metric) 5.5Ohm @ 100kHz
Package / Case
2005 (5113 Metric)
Series
Size / Dimension
0.200" L x 0.050" W (5.08mm x 1.27mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Failure Rate
S (0.001%)
Voltage - Rated
6 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C