CWR06DB155KS/HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for CWR06DB155KS/HR is not available
CWR06DB155KS/HR
DigiKey Part Number
718-CWR06DB155KS/HRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06DB155KS/HR
Description
CWR06DB155KSHR
Detailed Description
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V 1005 (2512 Metric) 8Ohm @ 100kHz
Package / Case
1005 (2512 Metric)
Series
Size / Dimension
0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Failure Rate
S (0.001%)
Voltage - Rated
6 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C