CWR06CH475KP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for CWR06CH475KP is not available
CWR06CH475KP
DigiKey Part Number
718-CWR06CH475KP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06CH475KP
Description
CWR06CH475KP
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 1505 (3812 Metric) 8Ohm @ 100kHz
Package / Case
1505 (3812 Metric)
Series
Size / Dimension
0.150" L x 0.050" W (3.81mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Failure Rate
P (0.1%)
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C