CWR06CC686JC is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR06CC686JC is not available
CWR06CC686JC
DigiKey Part Number
718-CWR06CC686JC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06CC686JC
Description
CWR06CC686JC
Detailed Description
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2711 (6728 Metric) 1.1Ohm @ 100kHz
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Series
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
G
Tolerance
±5%
Failure Rate
C (0.01%)
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.1Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C