53D331F100GE6
DigiKey Part Number
53D331F100GE6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
53D331F100GE6
Description
CAP ALUM 330UF 100V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
53D331F100GE6 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Size / Dimension
0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
-10%, +50%
Package / Case
Axial, Can
Voltage - Rated
100 V