Image for 40D205F150CC2 is not available
40D205F150CC2
DigiKey Part Number
40D205F150CC2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40D205F150CC2
Description
CAP ALUM 2UF 150V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 µF 150 V Aluminum Electrolytic Capacitors 95Ohm 500 Hrs @ 85°C
Category
Voltage - Rated
150 V
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
95Ohm
Series
Lifetime @ Temp.
500 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Polarization
Polar
Capacitance
Applications
Tolerance
-10%, +50%
Ripple Current @ Low Frequency
58 mA @ 120 Hz