Image for 36DX292F200EC2B is not available
36DX292F200EC2B
DigiKey Part Number
36DX292F200EC2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
36DX292F200EC2B
Description
CAP ALUM 2900UF 200V SCREW CHAS
Customer Reference
Detailed Description
2900 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.752" (19.10mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
1.827" Dia (46.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
200 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C