IRFBC30ASTRLPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 600 V 3.6A (Tc) 74W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
IRFBC30ASTRLPBF
DigiKey Part Number
IRFBC30ASTRLPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRFBC30ASTRLPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFBC30ASTRLPBF
Description
MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
91 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
510 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
74W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.2Ohm @ 2.2A, 10V