TSM4YL503KB25 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 596
Datasheet
50 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 13.0 Turn Top Adjustment
TSM4YL503KB25
DigiKey Part Number
716-TSM4YL503KB25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM4YL503KB25
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
13.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
50 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%