RWST50373C1503JB01
DigiKey Part Number
716-RWST50373C1503JB01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWST50373C1503JB01
Description
SFERNICE FIXED RESISTORS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 kOhms ±5% 700W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 450°C
Packaging
Box
Mounting Feature
Brackets (not included)
Size / Dimension
2.087" Dia x 14.685" L (53.00mm x 373.00mm)
Resistance
150 kOhms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Tubular
Power (Watts)
700W