RW10X50B102JS06
DigiKey Part Number
716-RW10X50B102JS06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW10X50B102JS06
Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 17W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 17W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 450°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Bag
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
1 kOhms
Size / Dimension
0.512" Dia x 1.969" L (13.00mm x 50.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
17W