RT012AS1001KB
DigiKey Part Number
RTAS-1.0KC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT012AS1001KB
Description
POT 1K OHM 12W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Wirewound 12W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
290°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Type
Round
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Power (Watts)
12W
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M6 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.886" Dia (22.50mm)