RSSD50373C82R0JB01
DigiKey Part Number
716-RSSD50373C82R0JB01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSSD50373C82R0JB01
Description
ADJ PWR RES 82 OHM 600W CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 Ohms 600 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 2.087" OD, 1.067" ID (53.00mm x 27.10mm) 14.685" (373.00mm) Length
Category
Tolerance
±5%
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
2.087" OD, 1.067" ID (53.00mm x 27.10mm)
Packaging
Box
Length
14.685" (373.00mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
82 Ohms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
600 W