RSSD50373C33R0JB01
DigiKey Part Number
716-RSSD50373C33R0JB01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSSD50373C33R0JB01
Description
ADJ PWR RES 33 OHM 600W CHAS MT
Detailed Description
33 Ohms 600 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 2.087" OD, 1.067" ID (53.00mm x 27.10mm) 14.685" (373.00mm) Length
Category
Tolerance
±5%
Diameter
2.087" OD, 1.067" ID (53.00mm x 27.10mm)
Length
14.685" (373.00mm)
Resistance
33 Ohms
Power (Watts)
600 W