RMKHT55Y2402BA
DigiKey Part Number
716-RMKHT55Y2402BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMKHT55Y2402BA
Description
RMKHT 55 Y 24K 0,1% WP E
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0505 (1313 Metric) Bonding Mountable Thin Film
Category
Features
Bonding Mountable
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 215°C
Packaging
Bulk
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.052" L x 0.052" W (1.32mm x 1.32mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)