P11S2TAAJSY00103MA
DigiKey Part Number
716-P11S2TAAJSY00103MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P11S2TAAJSY00103MA
Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Bushing Thread
M6 x 0.75
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.516" x 0.492" Face (13.10mm x 12.50mm)