P11S2T0AJSZ00503MF
DigiKey Part Number
716-P11S2T0AJSZ00503MF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P11S2T0AJSZ00503MF
Description
POT 50K OHM 1/2W CERMET R-LOG
Detailed Description
50k Ohm 2 Gang Reverse Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 0.5W, 1/2W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
50k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Bushing Thread
M6 x 0.75
Taper
Reverse Logarithmic
Size - Body
Rectangular - 0.516" x 0.492" Face (13.10mm x 12.50mm)