P11S2G0EJSY00103KA
DigiKey Part Number
716-P11S2G0EJSY00103KA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P11S2G0EJSY00103KA
Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Vishay Sfernice
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.157" (4.00mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
M8 x 0.75
Taper
Linear
Mounting Type
Panel Mount
Number of Gangs
2
Size - Body
Rectangular - 0.516" x 0.492" Face (13.10mm x 12.50mm)