P11P1F0GJSY00102KA
DigiKey Part Number
716-P11P1F0GJSY00102KA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P11P1F0GJSY00102KA
Description
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W PC Pins
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Manufacturer
Vishay Sfernice
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.874" (22.20mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Square - 0.492" x 0.492" Face (12.50mm x 12.50mm)