P10XXAI105KB30
DigiKey Part Number
716-P10XXAI105KB30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P10XXAI105KB30
Description
POT 1M OHM 0.06W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 0.06W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
290°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
1M
Termination Style
PC Pins
Tolerance
±10%
Actuator Type
Slotted
Power (Watts)
0.06W
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
M6 x 0.75
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.378" x 0.205" Face (9.60mm x 5.20mm)