P0805E1002FNTC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 0
Datasheet
10 kOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thin Film
P0805E1002FNTC
DigiKey Part Number
716-P0805E1002FNTCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0805E1002FNTC
Description
SFERNICE THIN FILMS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
P0805E1002FNTC Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.63mm)