Image for LCH100V10003JS06 is not available
LCH100V10003JS06
DigiKey Part Number
716-LCH100V10003JS06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCH100V10003JS06
Description
LCH 100 1M 5% V BA25 E3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms ±5% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.882" L x 0.610" W (47.80mm x 15.50mm)
Resistance
1 MOhms
Height - Seated (Max)
0.602" (15.30mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
100W