ZMY7V5-GS08
DigiKey Part Number
ZMY7V5-GS08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZMY7V5-GS08GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZMY7V5-GS08
Description
DIODE ZENER 7.5V 1W DO213AB
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 1 W ±5% Surface Mount DO-213AB
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 5 V
Mfr
Operating Temperature
175°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1 W
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms