V30K150HM3/I
DigiKey Part Number
112-V30K150HM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V30K150HM3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3.5A FLATPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 3.5A Surface Mount FlatPAK (5x6)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 150 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1660pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3.5A
Supplier Device Package
FlatPAK (5x6)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 30 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)