BZX85C20-TR
DigiKey Part Number
BZX85C20-TRGITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX85C20-TRGICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C20-TR
Description
DIODE ZENER 20V 1.3W DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 15 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
24 Ohms