3KASMC16AHE3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 165
Comchip Technology
26V Clamp 115A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
3KASMC16AHE3/9AT
DigiKey Part Number
3KASMC16AHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KASMC16AHE3/9AT
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
115A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 185°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V