1N4151TAP
DigiKey Part Number
1N4151TAPGICT-ND - Cut Tape (CT)
1N4151TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N4151TAP
Description
DIODE STANDARD 50V 150MA DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 150mA Through Hole DO-204AH (DO-35)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N4151TAP Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
4 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 50 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Current - Average Rectified (Io)
150mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed