12TTS08S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.668
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 11.085
Datasheet
SCR 800 V 12.5 A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
12TTS08S
DigiKey Part Number
12TTS08S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12TTS08S
Description
SCR 800V 12.5A TO-263AB (D2PAK)
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Off State (Max)
500 µA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A @ 50Hz
Part Status
Obsolete
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
800 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
15 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.2 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
8 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12.5 A