CTR30102FFCGANHWS
DigiKey Part Number
909-CTR30102FFCGANHWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTR30102FFCGANHWS
Description
CTR 1% 50PPM WS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
301k Ohm ±1% 250mW Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array ±50ppm/°C 0303 (0808 Metric)
Category
Number of Pins
6
Manufacturer
Vishay Electro-Films
Power Per Element
250mW
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Applications
Voltage Divider (TCR Matched)
Circuit Type
Voltage Divider
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
301k
Package / Case
0303 (0808 Metric)
Tolerance
±1%
Supplier Device Package
0303
Number of Resistors
2
Size / Dimension
0.030" L x 0.030" W (0.76mm x 0.76mm)
Resistor Matching Ratio
±1%
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)
Resistor-Ratio-Drift
±2ppm/°C