BCR5100BFMGHWS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Electro-Films
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Electro-Films
In Stock: 0
Datasheet
51 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0202 (0505 Metric) Bonding Mountable, Moisture Resistant Thin Film
BCR5100BFMGHWS
DigiKey Part Number
909-BCR5100BFMGHWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCR5100BFMGHWS
Description
BCR 1% +/-250PPM WS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Bonding Mountable, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Package / Case
0202 (0505 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.020" L x 0.020" W (0.50mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)