WSR2R7500FBA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
750 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSR2R7500FBA
DigiKey Part Number
WSR2R7500FBA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSR2R7500FBA
Description
RES 0.75 OHM 1% 2W 4527
Detailed Description
EDA/CAD Models
WSR2R7500FBA Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)