WSR2R6000DBA
DigiKey Part Number
WSR2R6000DBA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSR2R6000DBA
Description
RES 0.6 OHM 0.5% 2W 4527
Detailed Description
600 mOhms ±0.5% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)