WSLS2512R0500FHEB is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 530
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 31.747
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 7.501
50 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSLS2512R0500FHEB
DigiKey Part Number
541-WSLS2512R0500FHEBTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSLS2512R0500FHEBCT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSLS2512R0500FHEBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLS2512R0500FHEB
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WSLS2512R0500FHEB Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)