WSLS2512R0100FHEB
DigiKey Part Number
WSLSA-.010CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLSA-.010DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLS2512R0100FHEB
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSLS2512R0100FHEB Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)