TNPV0805560KBEEA
DigiKey Part Number
541-TNPV0805560KBEEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-TNPV0805560KBEEACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPV0805560KBEEA
Description
TNPV0805 560K 0.1% T-9 ET1 E3
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)