RWR89SR511FMB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 80
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Upgrade
Parametric Equivalent
511 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89SR511FMB12
DigiKey Part Number
RWR89SR511FMB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89SR511FMB12
Description
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
M (1%)