RWR89S2101FSS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
2.1 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S2101FSS73
DigiKey Part Number
RWR89S2101FSS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S2101FSS73
Description
RES 2.1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S2101FSS73 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)