RWR84S5111FSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
5.11 kOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84S5111FSRSL
DigiKey Part Number
RWR84S5111FSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84S5111FSRSL
Description
RES 5.11K OHM 7W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84S5111FSRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)