RWR84S4990DPRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
499 Ohms ±0.5% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84S4990DPRSL
DigiKey Part Number
RWR84S4990DPRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84S4990DPRSL
Description
RES 499 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84S4990DPRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
P (0.1%)