RWR80S2001FMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 121
Datasheet
In Stock: 500
Upgrade
In Stock: 0
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
2 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80S2001FMBSL
DigiKey Part Number
RWR80S2001FMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S2001FMBSL
Description
RES 2K OHM 2W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80S2001FMBSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
M (1%)