RWR80S1R50DPRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
1.5 Ohms ±0.5% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80S1R50DPRSL
DigiKey Part Number
RWR80S1R50DPRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S1R50DPRSL
Description
RES 1.5 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80S1R50DPRSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
P (0.1%)