RWR80N5R11FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5.11 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR80N5R11FSBSL
DigiKey Part Number
RWR80N5R11FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80N5R11FSBSL
Description
RES 5.11 OHM 2W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80N5R11FSBSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
S (0.001%)