RWR74S3R40FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
3.4 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S3R40FSBSL
DigiKey Part Number
RWR74S3R40FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S3R40FSBSL
Description
RES 3.4 OHM 5W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S3R40FSBSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)