RWR74S2201FMB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
2.2 kOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S2201FMB12
DigiKey Part Number
RWR74S2201FMB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S2201FMB12
Description
RES 2.2K OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S2201FMB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
M (1%)