RLR05C4992FPBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 75
Datasheet
In Stock: 90
Parametric Equivalent
49.9 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR05C4992FPBSL
DigiKey Part Number
RLR05C4992FPBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR05C4992FPBSL
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR05C4992FPBSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Failure Rate
P (0.1%)