RLR05C4701GPRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
4.7 kOhms ±2% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR05C4701GPRSL
DigiKey Part Number
RLR05C4701GPRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR05C4701GPRSL
Description
RES 4.7K OHM 2% 1/8W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR05C4701GPRSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Failure Rate
P (0.1%)