RE75N1150C02
DigiKey Part Number
541-RE75N1150C02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE75N1150C02
Description
NH-50 115 1% RE75N1150 C02
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
115 Ohms ±1% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Resistance
115 Ohms
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
30W
Package / Case
Axial, Box
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±20ppm/°C