RCP1206W50R0JTP
DigiKey Part Number
541-RCP1206W50R0JTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCP1206W50R0JTPCT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCP1206W50R0JTPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP1206W50R0JTP
Description
RES SMD 50 OHM 5% 2.4W 1206
Detailed Description
50 Ohms ±5% 2.4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCP1206W50R0JTP Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)