RCP0603W100RFEA
DigiKey Part Number
541-RCP0603W100RFEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCP0603W100RFEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCP0603W100RFEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP0603W100RFEA
Description
RESISTOR, SMD, 100, 1%, 0603 CAS
Detailed Description
100 Ohms ±1% 1.5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)